Leżące 10 kilometrów na południowy zachód od centrum miasta Skotniki to część Dzielnicy VIII Dębniki. Są one domem dla kilku tysięcy krakowian, zamieszkujących m.in. osiedle Mochnaniec. Znajdująca się na terenie Skotnik dawna wieża ciśnień, wybudowana w 1914 roku, jest znakiem charakterystycznym tej części Krakowa. Lokalnej społeczności za miejsce spotkań, rozrywki kulturalnej i edukacji służy zaś filia Centrum Kultury Podgórza przy ul. Batalionów Chłopskich 6 – Klub Skotniki.
Kilka słów o…
Pierwsze wzmianki o wsi Skotniki pochodzą już z 1257 roku. Nazwa najprawdopodobniej pochodzi od zajęcia, jakim trudnili się mieszkańcy tej okolicy. Słowo „skotnik” oznacza bowiem wypasającego bydło. Przez kolejne stulecia Skotniki były m.in. królewskim folwarkiem, jak i miejscem posiadającym skromny dwór. Poza administracyjnym terenem Krakowa Skotniki pozostawały do 1942 r., gdy w granice miasta włączyli je okupanci. Po wojnie Skotniki weszły w skład dzielnicy Podgórze, zaś od początku lat 90-tych zostają one częścią Dzielnicy VIII Dębniki.
Klub dla mieszkańców
Budynek, w którym mieści się od samego początku skotnicki klub kultury powstał w latach 60-tych XX wieku. Jest efektem inicjatywy i finansowego wsparcia mieszkańców okolicy. Początkowo pełnił on rolę klubo-kawiarni z salą, w której odbywały się imprezy taneczne, wesela, bale sylwestrowe i karnawałowe oraz zebrania mieszkańców osiedla. Dziś Klub Skotniki pozostaje miejscem spotkań mieszkańców, ale i centrum nauki i spędzania wolnego czasu. Oferta tego miejsca jest bowiem różnorodna. Znajdą w niej coś dla siebie zarówno młodzi, jak i starsi. Klub dysponuje trzema salami zajęciowymi, zaś łączna powierzchnia użytkowa budynku wynosi 148 mkw.